Home / Рубрики / video:mir / Списък на статии по етикет: The Science
A+ R A-
Списък на статии по етикет: The Science

MIR 26 | The Science

Сряда, 10 Декември 2014г. 12:00ч.

The Science са Мартин Soulslept и Нино Гомес – диджеят/продуцент (Soulslept) и гласът на не една и две бг инди рок банди (Гомес) заедно изучават законите на науката за дъб-ноар-трипхопа – както в предстоящото им дебютно ЕР (основа и на ексклузивния им mir-logo-black-50x25подкаст), така и на живо (The Science излизат преди GusGus този четвъртък), но за всичко най-важно от The Science бийт каноните разказва Мартин Soulslept...

 

 

Защо The Science?

Защото The Science е извън причината и следствието. По-скоро The Science е причината зад всички причини.

 

Кое е най-важното нещо в света на The Science?

Вибрацията, на който и смислов слой да го погледнеш.

 

И двамата имате доста шарен и различен музикален бекграунд, как решихте да обедините сили?

Не беше решение, а стечение на обстоятелствата. Преди години, през 2009, записахме парче на име Monolith с доста по-различно звучене от сегашното ни, съответно го пуснахме и на един ремикс конкурс на Bonobo, където финишира на първо място по гласуване на слушателите. Стана ни ясно, че един ден ще узрее момента, в който ще работим заедно, но първо трябваше да мине време.

 

Скоро издавате дебютно ЕР, с какво ще запомните създаването и издаването му?

Единственото, което можем да споделим относно EP-то е, че формата му ще е толкова свободна, че дори и ние все още не сме сигурни какъв ще е завършения му вид, независимо, че ни диша във врата. Може би ще го запомним именно с това каква изненада ще е за нас и за слушателите.

 


Концентрирате се в live представяне на своята музика, а за кратко време подгрявате две коренно различни музикални изживявания като The Bug и GusGus – всеки път различно ли подхождате към концепцията си за live пърформанс и кое е най-важното в него?

Концертите са нещо производно от основната идея на The Science – те са нещо динамично, зависещо до голяма степен от провокацията на мястото, момента и хората. Самият ни модел на работа се изменя ежедневно, а оттам и цялостното изживяване на live. Гарантирано е това, че всеки път слушателят ще чуе нещо ново и различно.

 

Има ли някое конкретно парче, което се гордеете, че сте записали заедно и можете да кажете за него: "Това е! Това исках, когато започнах да правя музика"?

Далеч сме от момента да сме доволни до такава степен от така наречения краен продукт. На този етап сме доволни от процеса на създаването му, но имаме да вървим още много, защото сме взискателни към това, което целим.

 

Каква идея ви се въртеше в главата, докато записвахте микса? Някоя скрита история в него?

Идея имахме, както и конкретна история, но няма да я опишем с думи – нека слушателят я чуе на по-дълбоко ниво от думите.

 

science

фотография © MIR


Утопично погледнато, ако в едно общество от слепи живее само един зрящ човек, то дали познанието и науката на сетивата, които той притежава могат да послужат или да въздействат на живота на слепите?

Ще отговорим по този начин – ако човек се роди и живее цял живот в пещера, то тази пещера е цялата Вселена за него. С други думи, откъде да е сигурен дори и зрящият човек, че е зрящ?

 

В дневника на The Science следващите няколко месеца са отбелязани като... ?

Запис на дългосвирещ албум.

 

The Science | The Sea & I

Сряда, 19 Юли 2017г. 07:07ч.

Обожаваме морето. Обичаме и The Science. Комбинацията от двете е толкова неустоима, че Мартин Slept, Нино Гомес и Вяра Vi Ga отидоха до Синеморец през зимата и се върнаха с видеото към сингъла от едноименното ЕР The Sea & I. Уравнението включва и специалния интерактивен AI софтуер на Хари Палмър a.k.a Denial of Service (записал в актива си клипове за Дейвид Боуи, Еxtrawelt, RAWTEKK...), а останалото е... началото на едно лято и неговия край... през думите, звуците и образите на The Science... Следва продължение...

 

 

Какво?

Неведоми са пътищата на Водата. Ще питаме бабите, те на свой ред ще питат техните и така до началото.

isea21


Кой?

"Аз", Морето и AI софтуер от Хари Палмър / Denial of Service. Беше адски студено, мокро и красиво. Благодарим на Екипа. Това сме ние, там където сме. Всеки със своята история и избор

isea29


Как?

Спукани картери... последни кинти за подкупи. Силни вълни и течения...

isea27


Защо?

Времето... то нали тече точно като водата?! Началото на едно лято и неговия край. Връзката помежду им. Сега сме хора, а някога сме били китове и пак ще бъдем...

 

 

The Sea & I EP излиза от MethLab Recordings на 27 юли



The Science свирят на живо на:


20 юли – Синеморец, плаж Велека

22 юли – Broken Balkanz фестивал, Витоша

19 септемвриDA Fest 2017, двор на НХА, София

28 октомври Варна, ХАЛЕ 3

Албуми | Канатица – Remixed

Четвъртък, 16 Май 2019г. 06:06ч.

kanatitsaremixedКанатицаRemixed

 

Кой?Иван Шопов, (вече) дуо Авигея и 39 артисти от цял свят в търсене на връзките между минало, настояще и бъдеще... и ремикс откриването им в Канатица символа на Вечността..

 

Какво? – Нов Канатица Живот – да, след като се роди, всяко живо същество започва Собствен Живот, тръгва по Собствен Път, който не може да бъде особено контролиран от Създателите му... така е и с музикалните албуми... След като преди 2 години се "роди", албумът Канатица започна концертен Живот със Създателите си Иван Шопов и вокалната (вече дуо) формация Авигея, а сега тръгва по ремикс пътищата в търсене на... нов Живот... И ако Иван удобно е разграничил търсенето в три посоки (BASS, DEEP и ATMO), то гледните ремикс точки (42! на брой) са повече от бийт пътищата, които стоят пред парчета като Канатица, Бело Раде и Слънце Грее (най-ремиксираните тук), пред Момина Молитва, Яне, Ено Льо, Трака Трен, Чичовите Конье, Стара Планино и Либе...

И, както в Живота, първо ремикс Думата имат СъздателитеИван Шопов в (почти) всички свои бийт разклонения (Balkansky, Cooh, Ghost303 и The Third Man триумвирата); Стоимен Nocktern Стоянов, който пианодейства в оригинала на Момина Молитва, а глич-преобразява Бело Раде тук; Даян L 33 Куцаров, който дръменбейс-играе в Стара Планино, а задава нов ход на Чичовите Конье тук...

И ако в Музиката, Изборите на възможен друг Живот се наричат Ремикси, то можеш да избереш изцяло нов път, където да го търсиш – като SMYAH груува в Либе; като Roel Funcken, Mr. Smiff и r.m.ʝ ~ ʎ вариациите на Бело Раде; като при Мерлин Еторе, перкусионистът (играл комбина с Шопов в InFusion албума) преобразил Канатица без ни една перкусия; като Ion Driver в Трака Трен и мексиканецът Amotken в Стара Планино; като гличнатата Момина Молитва на The Ghost of 3.13 и тропикалното Яне на емблематичното бийтс дуо 1000 names – или пък може да намериш перфектния ход, с който да извървиш вече избрания път като руснаците Close Your Eyes и Ghostek в Ено Льо и Канатица; като The Science триото и Kliment в Яне; като британецът Kaya Project в Ено Льо (ала Bonobo) и alllone дъбстеп версията на Трака Трен... Така или иначе, Ремиксите, като Изборите в Живота, са субективно нещо и всеки сам трябва да намери точния, свой Канатица път, нали...

 

Кога? – ремикс срещата е ясна – 18 май, 22:00, клуб Music Jam (бившия Black Box), в чиито две зали те очакват Иван Шопов, дуо Авигея, The Science, 1000 names, Nocktern, Goro, Kliment, LQ, Ogonek, Betafuture, SMYAH, Mytrip и адреналиновата визия на Elektrick.me...

 

Защо? – ако душата ти сàка надалеко да гледа, нависоко да вижда... гледната ремикс точка е идеален вариант за Света около и в Теб...

 

C Ø E P A x MIR

Понеделник, 12 Януари 2026г. 12:12ч.

"Една сфера може да бъде разгледана като огледална спирала или в две измерения – като кръг, или дори като синусова вълна" ще каже Мартин Ставрев, основател и лидер на добре познатия (вече) квартет The Science, който на 17 януари ти пожелава да влезеш в C Ø E P A-та на музикалното щастие – в спиралата на първата имерсивна 360° аудиовизуална нощ в симбиоза се преплитат 7.1 surround саунд система с артисти като The Science, Niandraz, Ben Lukas Boysen, Иван Шопов в компанията на Кармен Ризо, Нови Български Гласове и Георги Петков, Sorza и Lacuna... Затова, сега, в специални микс и думи, Мартин Ставрев разказва повече за генезиса на C Ø E P A-та, за екзистенц законите на C Ø E P A-та, а ние отваряме уши, очи и съзнание...

 

 

Защо точно името C Ø E P A? Как се роди идеята и осъществяването на тази имерсивна авантюра?

Най-ранната ни форма е сфера, последвана от 2 сфери, после 4, и т.н... След това живеем в една друга сфера цял живот, като една от най-често несъзнаваните задачи на човек е да я съхрани цяла. Защото събитийният, причинно-следствен Вселенски хаос прави всичко възможно да я очука, вдлъбне и деформира.

 

Най-важното нещо в C Ø E P A-та е...?

Три неща – радиусът, защото той е едноизмерната ѝ репрезентация, определяща обема ѝ; центърът, определящ локацията на сферата в заобикалящия я свят (и сфери); повърхността, която е сбор на всички точки в триизмерното пространство, които са на еднакво разстояние от центъра.

 

Дефинирай "имерсивно" според законите на C Ø E P A-та?

Всичко е въпрос на гледна точка. Една сфера може да бъде разгледана като огледална спирала или в две измерения – като кръг, или дори като синусова вълна.

Потапянето е емергентна функция на съотношението между центъра на сферата и всяка точка от повърхността ѝ (и помежду им) – т.е. образуваното пространство е взаимосвързаността на тези елементи. А потапянето зависи от всеки от тях.

 


Как се влиза в C Ø E P A-та на Удоволствието и Щастието?

В C Ø E P A-та на Удоволствието и Щастието, не се влиза. В нея се "съществува". Лична отговорност на всеки човек е да избира и поддържа сферата/сферите, от които е част неговата лична.

Това взаимодействие определя формата, качеството и размера (и съхраняването) на неговата C Ø E P A, която е част от много други.

 

Защо и как реши да поканиш точно тези артисти за дебютното издание на C Ø E P A?

На пръв поглед, това са все хора, с които сме (The Science) работили и имаме отношения от години. Определено смея да твърдя, че съм "фен" на въпросните артисти. Но същевременно, това е еклектичен подбор на артисти, които не са били "комбинирани" в една СФЕРА досега. Артисти, за които българският слушател е добре да знае.

Познавам Бен от 10-на години, а музиката му – от още толкова. Винаги съм искал да го поканя и презентирам на българския слушател. Невероятен артист, композитор и човек.

 

 

С Роеланд (Sorza) имаме много силна артистична връзка и вече няколко колаборативни издания за VISION Recordings. Миналата година, на 17 Януари, с The Science му гостувахме в Melkweg, Амстердам, на първото издание на неговия промоутърски проект Into The Dome. Именно там за първи път се сблъсках и с Михир (Lacuna) и неговата музика. Чиста случайност е, че точно година по-късно ни гостуват в София. Датата, не самото гостуване.

 


Златина (Niandraz/Blessed By Saturn) е артист, към когото изпитвам огромно уважение, защото освен, че музиката ѝ моментално потапя, прави абсолютно всичко сама – запис, продукция, визия (нещо към което и аз имам афинитет)

За Иван Шопов и неговия проект с Кармен Ризо, Новите Български Гласове, Георги Петков и Дхани Харисън мога да кажа само едно – чуйте го... Просто не намирам достойни думи, които да опишат магията, която са сътворили и ще изпълнят на 17-ти...

 

 

Доколко визуалната страна е важна за музиката в C Ø E P A-та? И какво да очакваме от визуална гледна точка в C Ø E P A-та?

Визуалната част е ключова, макар да знаем, че някои от посетителите ще седят със затворени очи през голяма част от времето.

Към всеки артист има и виджей – за The Science, това е YvesO, с Иван Шопов работят elektrick.me, Sorza пък идва с виджей от Холандия – Aiden. Визуалният колаборатор на Lacuna е Рахул Шарма, и макар да има шанс да не успее да дойде, заради проблем с визата, със сигурност ще подготви материали, за които ще се погрижим да са ръка за ръка с музиката. Niandraz пък, както споменах по-горе, е подготвила изцяло И визуалната част на своя сет. За светлината отговаря Елина Иванова, която ще е и ключовия носител на визуално въздействие по време на сета на Ben Boysen.

На последно място (но със сигурност, не по важност) – благословени сме и от участието на Филип Якобсон, който ще се погрижи за сценографията, в лицето на няколко негови модуларни дървени скулптури.

 

3 албума / произведения на изкуството, които са оформили C Ø E P A-та като проект/обект?

Amon TobinChaos Theory

Max Cooper – On Being

Филмът СФЕРА

 

Кой е Звукът, който въздейства най-емоционално върху Човека в C Ø E P A-та?

Синусоидата. Защото всеки звук може да бъде пресъздаден от сбор синусоиди. А, както споменах преди малко, синусоидата може да се разгледа като функция на C Ø E P A-та.

 

Възможен ли е Мира (пък бил той и вътрешен) в C Ø E P A-та?

Мирът е пряко свързан със сферата и нейната цялост. Защото когато сферата е цяла и гладка, тогава и човек е в центъра ѝ/си. Негова отговорност е как ще се грижи за нея, и дали ще постигне целта.

 

И за финал, мото или философия за живота, която определя C Ø E P A-та?

Carpe Diem

 

 

C Ø E P A Vol. 1 е на 17 януари | 20:00, Топлоцентрала

онлайн